Trudno sobie wyobrazić dom czy też domek na działce bez kominka. Obecnie jest to nie tylko źródło cennego ciepła ale też element ozdobny. Przez 3/4 roku prawie nie jest używany , a przecież nie zasłonimy go kotarą 🙂 . Nasze zadania projektowe często idą w kierunku wkomponowania bryły kominka do wnętrza pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań projektowych różnych typów kominków. Pokażemy też jak kominki mogą wyglądać w ogrodzie czy też w altanie.

Kominek otwarty w salonie
Kominek otwarty w salonie

Najbardziej wizualny z typów kominków czyli kominek otwarty. Taki kominek ma swoje zalety wtedy jak salon ma wystarczającą ilość miejsca. Zazwyczaj można stosować  siatki ochronne. Ma też swoje wady jak znikoma możliwość regulacji płomienia oraz częste dokładanie drewna.

Kominek na działce
Kominek na działce

Kominki na działce mają swój urok , często wykorzystujemy lokalny materiał do budowy takiego kominka. Tutaj użyliśmy kamienia polnego.

Kominek , piec i grill w jednym
Kominek , piec i grill w jednym

W Polsce pogoda jest kapryśna więc i kominki powinny mieć swoje miejsce w ogrodzie. Są pełne uroku wtedy kiedy są na wysokości stołu. Mamy możliwość obserwacji ognia i rozkoszowania się potrawami przygotowanymi w naszym pieco -kominku.

Kominek z rozprowadzeniem ciepła
Kominek z rozprowadzeniem ciepła

Kominki zamknięte to inna kraina ujarzmiania ognia. Na pierwszy rzut oka mają szklaną szybkę oraz więcej okienek wentylacyjnych. Często są wyposażone w  kanały rozprowadzenia ciepła.

Stylowy kominek
Stylowy kominek

Kominek był projektowany bez wkładu ale ze względu na zbyt wąski komin szybko został przeprojektowany. Obecnie zamontowany jest wkład kominkowy, choć wiele elementów jest zaczerpniętych ze starych kuchni kaflowych.

 

Kominek z elewacją w kaflach
Kominek z elewacją w kaflach

Tym razem kominek zabudowany kaflami . Choć robi wrażenie wiekowego został zaprojektowany i stworzony z nowoczesnych kolekcji płytek i kafli.

Koza , kominek - piec
Koza , kominek – piec

Sporym zainteresowaniem cieszą się małe kozy – piecyki.  Mają coraz ciekawszy design i spore osiągi cieplne. Są skuteczne i łatwe w obsłudze.

Wędzarnia i kuchnia letnia
Wędzarnia i kuchnia letnia

Kuchnie letnie też często korzystają z kominków czy też pieców. Tutaj projekt ciągu kuchennego połączonego z hiszpańską paellą, paleniskiem na chiński wok, wędzarnią na polską kiełbasę i miejscem do przygotowywania posiłków, a po prawej stronie jest zlew przydatny do chłodzenia napojów 🙂